45 rocznica wyboru św. Jana Pawła II

To konklawe, a następnie cały pontyfikat zmieniły historię świata i oblicze Kościoła katolickiego. Zapoczątkowały aktywny dialog ekumeniczny, a co najważniejsze doprowadziły do obalenia komunizmu. 45 lat temu metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża - po latach nazwanego "papieżem przełomów".

Dziś przypada 45 rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. 16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędący Włochem, zasiadł na Stolicy Piotrowej. Przybrał imię Jan Paweł II.

16 października 1978 roku, 18 minut po godzinie 18.00 z komina nad kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Po trwającym trzy dni konklawe i siedmiu głosowaniach kardynałowie doszli do porozumienia, kto ma zostać 264. następcą św. Piotra.

O godzinie 18.44 z balkonu Bazyliki św. Piotra kardynał Pericle Felici ogłosił światu: "Habemus papam!". Nowym papieżem został metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. Został pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach niebędącym Włochem.

Ojciec święty od razu zaskarbił sobie sympatię wiernych. Do zgromadzonych tłumów na placu św. Piotra zwrócił się w języku włoskim i dodał, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru: "Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie", a następnie: „Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej”. Słowa te były później wielokrotnie powtarzane jako najbardziej symboliczne.

Podczas uroczystej inauguracji pontyfikatu w homilii Jan Paweł II mówił: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoje”. Te słowa uznano za programową wypowiedź pontyfikatu.

Jan Paweł II nazywany był papieżem-pielgrzymem. W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu odbył aż 104 pielgrzymki zagraniczne w czasie których spotkał się z milionami wiernych i wyznawcami innych religii. Kładł nacisk na międzyreligijny dialog. Papież ogłosił 14 encyklik, mianował 240 kardynałów, 2,5 tys. biskupów; kanonizował 478 świętych.
informacje za www.lodz.tvp.pl