KRONIKA WYDARZEŃ ROKU LITURGICZNEGO 2017/2018

10 grudnia 2017 r.
W Niedzielę dzisiejszą rozpoczynają się rekolekcje Adwentowe w naszej parafii, które poprowadzi Ks. Kanonik dr Waldemar Brodziak proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Augustowie. Rekolekcje potrwają do dnia 12 grudnia.

24 / 25 grudnia 2017 r.
Zwyczajem lat ubiegłych w dzień Wigilijny o godz. 23.30 wierni zgromadzili się w świątyni by podzielić się opłatkiem z kapłanami naszej parafii i złożyć sobie nawzajem życzenia świąteczne. O godzinie 24.00 odprawiona została Pasterka, której przewodniczył Ks. Wiesław Śliwczyński proboszcz parafii.

31 grudnia 2017 r.
Zakończenie Roku Pańskiego 2017 - Po Mszy Świętej o godz. 18:00 odbyło się okolicznościowe nabożeństwo z suplikacjami, podziękowalismy Panu Bogu za przeżyty rok Pański oraz przeprosilismy za popełnione grzechy w minionym roku.

15 stycznia 2018 r. - JASEŁKA 
Po Mszy Świętej o godz. 11.30 młodzież Warszatów Terapii Zajęciowej w Suwałkach przedstawiła widowisko o Bożym Narodzeniu.


W niedzielę 25 lutego 2018 roku gościliśmy w naszym Kościele ks. Jarosława Pierzgalskiego, kapelana szpitali suwalskich. Ks. Jarosław podzielił się z naszą Wspólnotą parafialną słowem Bożym i podziękował za ławki przekazane do Kaplicy szpitalnej.


04 marca 2018 r.
W Niedzielę dzisiejszą w parafii naszej rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje poprowadzi Ks. Bogusław Śmierciak z Zakonu Sercanów Białych. Rekolekcje będą trwały do środy włącznie.

25 marca 2018 r. - Niedziela Palmowa
Wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołano: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie, oraz: Król Izraela!
A gdy Jezus znalazł osiołka, dosiadł go, jak jest napisane:
Nie bój się, Córo Syjonu!
Oto Król twój przybywa,
siedząc na oślęciu.
Niedziela Palmowa, Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia. Dziś wspominamy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W Niedziele dzisiejszą na wszystkich Mszach Świętych odbywa się poświęcenie palm.

ŚWIĘTE TRYDUUM PASCHALNE
Wielki Czwartek: to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Sakramentu Kapłaństwa i sakramentu Eucharystii. W Katedrze w Ełku rano wszyscy kapłani zgromadzili się na wspólnej Mszy Świętej ze swoim Biskupem, natomiast na wieczornej Mszy Świętej kapłani modlili się razem ze swoimi wiernymi w swojej parafii. Były życzenia i kwiaty kapłanom od parafian. Na zakończenie Mszy Świętej Pan Jezus został przeniesiony do Ciemnicy.

- Wielki Piątek: to jedyny dzień w roku w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Wierni zgromadzili się w kościele na nabożeństwie Męki Pańskiej, które składa się z czterech części: 1. Liturgii Słowa, 2. Adoracji Krzyża, 3. Komunii Świętej i 4. Przeniesienia Pana Jezusa do Grobu.
Po nabożeństwie - wspólna adoracji Pana Jezusa przy grobie Pańskim.

Wielka Sobota: to czas ciszy i czuwania przy grobie Pana Jezusa. W tym dniu wierni przynosili do poświecenia pokarmy - święconkę. Mszą Świętą o godz. 18:00 rozpoczęła się Uroczystość Wigilii Paschalnej. Eucharystia rozpoczęła się przed Kościołem od poświęcenia ognia.


01 kwietnia 2018 r. - Niedziela Wielkanocna 
Poranną Mszę Świętą Rezurekcyjną poprzedziła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Kapłan oznajmił zmartwychwstanie Chrystusa:
Wesoły nam dzień dziś nastał,
Którego z nas każdy żądał;
Tego dnia Chrystus zmartwychwstał,
Alleluja, alleluja!
Grób Jezusa jest pusty, Nie ma go tu, bo wstał z martwych, jak powiedział;

Na ołtarzu stoi figura Jezusa Zmartwychwstałego.

04 kwietnia 2018 r.
W dniu 4 kwietnia 2018 roku obchodziliśmy 74 rocznicę stracenia w Suwałkach przez niemieckich okupantów 16 mieszkańców Suwalszczyzny, najprawdopodobniej, mających związek z miejscowym ruchem oporu. Miejscem stracenia był ówczesny rynek sienny. Obecnie stoi tu pomnik upamiętniający bohaterstwo Polaków podczas II wojny światowej. Egzekucji dokonano przez powieszenie, w dniu 1 kwietnia 1944 roku, na podstawie wyroku Sądu Doraźnego w Płocku (w okresie II wojny - Schrttersburg). Rozprawa odbyła się w dniu 11 i 12 stycznia 1944, wyrok wydano 18 lutego.
Wraz z wyrokiem śmierci, władze niemieckie rozpoczęły grę na złamanie społeczeństwa suwalskiego. Chodziło o wydanie komendanta obwodu Suwałki, Kazimierza Ptaszyńskiego (ps. Zaręba - od października 1941 do marca 1944), ur. w 1902 r. ppor. rezerwy kawalerii - 9 Pułku Strzelców Konnych stacjonujących w Grajewie. Komendantura niemieckiego gestapo w Tylży wydało w dniu 27 stycznia 1944 roku następujące obwieszczenie (cytuję za Stefan Buczyński: Suwalszczyzna 1939-1944):
Już od początku 1943 roku grasuje na terenie Suwalszczyzny i wprowadza nieporządki kilka band tajnej organizacji PZP (Polski Związek Powstańczy) pod przewodnictwem byłego polskiego rotmistrza z Grajewa Ptaszyńskiego, który obecnie zwie się Zaremba. Na rozkaz Zaremby wielu Polaków jest terroryzowanych przez tych bandytów, rabowanych lub zabijanych.
Policja aresztowała już większą liczbę członków PZP. Wielu z nich zostało już skazanych na karę śmierci wyrokiem Sądu Doraźnego w Schrottersburgu z dnia 11 i 12 stycznia 1944 r. Dalsze wyroki skazujące nastąpią.
Wielu ze skazanych na śmierć żałuje obecnie swoich czynów, ponieważ spostrzegli oni, że nie pracowali dla korzyści Narodu Polskiego, jak im było powiedziane przez przywódców, lecz tylko dla małej grupki byłych polskich oficerów, których celem jest wysługiwanie się plutokratycznym i żydowsko-bolszewickim podżegaczom wojennym.
Celem umożliwienia skazanym ratowania ich życia przy waszej pomocy, wykonanie wyroku zostanie wstrzymane do dnia 1 kwietnia 1944 roku.
Jeżeli do tego terminu ustanie działalność band na terenie Suwalszczyzny i policji będą wydani lub dostarczenie kierownicy tych band:
1 )były polski rotmistrz Ptaszyński, który obecnie nazywa się Zaremba i
2) były polski zawodowy żołnierz Kowalik, który zwie się Sulima,
wówczas skazani na karę śmierci zostaną ułaskawieni i zwolnieni do domu.
[..]
Wszystkim osobom, które mogą udzielić policji odpowiednich meldunków, gwarantuje się pełną dyskrecję, wynagrodzenie pieniężne lub w towarze oraz całkowite uwzględnienie osobistych życzeń.
Powyższe wezwanie jest prawomocne do dnia 1 kwietnia 1944 roku


Nikt nie wydał, państwo niemieckie dotrzymało danego słowa.

Pomordowani spoczywają w mogile na terenie tzw. Lasu Szwajcarskiego.

Uroczystości upamiętniające 74 rocznicę rozpoczęły się o godz. 9:00 mszą świętą w kościele p.w. św. Wojciecha w Suwałkach, którą odprawili wspólnie moderator miasta Suwałk ks. Jarema Sykulski i proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Wiesław Śliwczyński. We mszy świętej uczestniczyli: Czesław Renkiewicz - Prezydent Miasta Suwałk, Zdzisław Przełomiec - Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, kombatanci, samorządowcy, żołnierze z suwalskiego 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, harcerze, młodzież suwalskich szkół i mieszkańcy miasta. Obecne były poczty sztandarowe.
Po mszy świętej uczestnicy przeszli pod Pomnik Straceń, gdzie 74 lata temu miały miejsce tragiczne wydarzenia. Głos zabrali : Prezydent Miasta Suwałk, Czesław Renkiewicz oraz poseł do Sejmu, Bożena Kamińska. Modlitwę za pomordowanych poprowadził ks. Jarema Sykulski. Następnie część uczestników przejechała do Lasu Szwajcarskiego, tutaj również złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.
Nieżyjący już Jerzy Klimko - Człowiek i Instytucja ds. Ich Pamięci - podczas jednej z takich uroczystości powiedział: przyprowadzajmy tu swoich znajomych, opowiadajmy, by pamięć o Nich nie zaginęła.
Chciałbym tu dodać jeszcze jedno osobiste wspomnienie, które w sposób niezwykły ukazuje okrucieństwo wojny i wielkość ludzkiego serca: jeszcze kilka lat temu pojawiała się na uroczystościach upamiętniających powieszenie 16 mieszkańców Suwalszczyzny pewna starsza pani, która przy mogile w Lesie Szwajcarskim zapalała samotnie znicz. Od niej to usłyszałem historię o tym jak, jako kilku letnia dziewczynka, przybyła ze swoją mamą, z oddalonej od Suwałk o kilkadziesiąt km wsi, na egzekucję swojego taty. Jej tatę wieszał jej ojciec chrzestny. Podczas egzekucji ojciec tej pani poprosił wykonującego wyrok (chrzestnego jego córki!) o przekazanie ostatnich słów dla żony i dzieci.
Człowiek ten nie poniósł odpowiedzialności za ten czyn, po wojnie matka tej pani (wtedy dziewczynki) nie wydała go. Czym zmierzyć ludzkie serce?


09 maja 2018 r.
Do parafii przybyły relikwie Św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. W tym roku Kościół obchodzi 450 rocznicę śmierci Św. Stanislawa (1550 - 1568).


13 maja 2018 r..
Gościmy Ks. Tadeusza z okręgu Kaliningradzkiego, który na Mszach Św. kieruje do nas Słowo Boże. Po Mszy Św. można złożyć ofiarę na budowę kościoła w parafii Ks. Tadeusza.
Dziś też został poświęcony nowy Krzyż procesyjny.

20 maja 2018 r. - Zesłanie Ducha Świętego
1. Obchody Dnia Strażaka
W dniu 20 maja 2018 roku, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, mszą św. o godz. 11.30, rozpoczęły się regionalne obchody Dnia Strażaka powiatu suwalskiego i sejneńskiego. W uroczystościach wzięli udział: Jarosław Zieliński - wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, generał Jarosław Wendt - Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, młodszy brygadier Arkadiusz Buchowski - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, młodszy brygadier Artur Przeborowski - Komendant Straży Pożarnej w Sejnach, strażacy z powiatów suwalskiego i sejneńskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych i samorządowych.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił homilię kapelan podlaskich strażaków ks. kpt. Wojciech Ejsmont. Współkoncelebrantami byli: ks. prałat Stanisław Wysocki, ks. prałat Przemysław Rogowski oraz ks. kanonik Wiesław Śliwczyński, proboszcz parafii św. Wojciecha, który przywitał zgromadzonych uczestników obchodów.
Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy, którym z nieba patronuje, św. Florian, przemaszerowali do Parku Konstytucji 3-Maja, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

2. I rocznica święceń kapłańskich
W tym dniu Ksiądz Marcin wikariusz parafii obchodzi pierwszą rocznicę święceń kapłańskich. Z tej to okazji na Mszy Świętej o godz. 9.00 parafianie złożyli księdzu serdeczne życzenia.

26 maja 2018 r.
W wigilię Uroczystości Świętej Trójcy Przenajświętszej i w Dniu Matki w naszym kościele odbyła się przepiękna uroczystość przystąpienia dzieci do I Komunii Świętej. Dzieci przystąpiły w dwóch grupach: o godz. 10.00 dzieci z naszej parafii i o godz. 13.00 dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Msze Święte celebrował proboszcz parafii ks. kanonik Wiesław Śliwczyński. Przez cały tydzień dzieci będą w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej.

31 maja 2018 - Boże Ciało
Jak co roku, główne uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą Świętą o godz. 11.30, po której wierni z Jezusem Eucharystycznym i ze śpiewem wyruszyli do czterech ołtarzy. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma charakter dziękczynny i radosny. Dziękujemy Panu Bogu za Jego miłość, że pozostał razem z nami choć jest ukryty w małym opłatku - Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

03 czerwca 2018 r.
Dzieci naszej parafii, które w ubiegłym roku przystąpiły po raz pierwszy do Komunii Świętej, na Mszy Świętej o godz. 9.00 obchodziły pierwszą rocznicę pełnego uczestnictwa we Mszy Św.

05 czerwca 2018 r. Bierzmowanie
W czasie Mszy Świętej o godz. 18.00 Ks. Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki udzielił naszej młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.

07 czerwca 2018 r. - Zakończenie Oktawy Bożego Ciała
Ksiądz Wiesław Śliwczyński, proboszcz naszej parafii dziś obchodzi Imieniny. Z tej to okazji parafianie złożyli księdzu serdeczne życzenia. Niech Pan Bóg błogosławi Tobie na dalsze lata posługi kapłańskiej, a Matka Boża, Maryja niech ma Ciebie w swojej opiece. Szczęść Boże!

22 lipca 2018 r.
Po każdej Mszy Świętej odbywa się poświęcenie wszelkich pojazdów mechanicznych.

2018.09.09 - Niedziela 
W Niedzielę rozpoczynającą Tydzień Wychowania, na Mszy Św. o godz. 11:30, odbył się obrzęd błogosławieństwa dzieci i poświęcenia tornistrów.

2018.11.03
W dniu dzisiejszym zakład ludwisarski dostarczył trzy dzwony przeznaczone do umieszczenia na wieży kościelnej. W najbliższą niedzielę, 11 listopada, w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski, dzwony zostaną poświęcone przez J.E. ks. Biskupa Jerzego Mazura.
Także dzisiaj w prezbiterium rozpoczęto montaż nowych drzwi.

2018.11.10
Drzwi są zamontowane.

2018.11.11 - 100 - lecie odzyskania Niepodległości Polski
W tak uroczystym dniu po Mszy Świętej o godz. 7.30 J.E. ks. Bp Ordynariusz Jerzy Mazur SVD poświęcił dzwony ufundowane dla naszej parafii.
O godz. 9:00 ks. Prałat Rogowski przewodniczył Mszy Świętej.
Również dzisiaj Ks. Marcin Wikariusz naszej parafii obchodzi Imieniny. Były życzenia i kwiaty dla Solenizanta.

2018.11.17
Ten dzień jest wyjątkowym dniem i jedynym dla naszej parafii. Dzwony zostały zamontowane na wieży kościelnej, a jutro idąc do kościoła na Mszę Świętą usłyszymy ich bicie. Myślę, że będzie to wzruszający moment dla każdego parafianina i nie tylko. Pomódlmy się za ofiarodawcę.

Odwiedziny naszej strony

Polska 96,8% Polska
Stany Zjednoczone 2,3% Stany Zjednoczone

Razem:

25

Krajów
00008675
Dzisiaj: 10
Wczoraj: 27
Ten tydzień: 61
Ten miesiąc: 393
Razem: 8.675